DTE6024S5V1
DigiKey Part Number
1470-3372-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTE6024S5V1
Description
DC/DC CONVERTER 5.1V 60W
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 5.1V 12A 36V Input
EDA/CAD Models
DTE6024S5V1 Models
Category
Current - Output (Max)
12A
Power (Watts)
60W
Efficiency
90%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
4.41" L x 2.67" W x 1.50" H (112.0mm x 67.8mm x 38.0mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Voltage - Output 1
5.1V