ECE05US48
DigiKey Part Number
1470-1113-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE05US48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 5W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 100mA 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECE05US48 Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
XP Power
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
85%
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
5-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.60" H (25.4mm x 25.4mm x 15.2mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CSA, cUL, EN, UL
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Standard Number
Voltage - Output 1
48V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
100mA
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
5 W