ECE40US05-S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 12
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 50
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 85 ~ 264 VAC Input
ECE40US05-S
DigiKey Part Number
1470-1132-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE40US05-S
Description
AC/DC CONVERTER 5V 40W
Detailed Description
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
77%
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Size / Dimension
3.78" L x 1.57" W x 1.12" H (96.0mm x 40.0mm x 28.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
5V
Current - Output 1
8 A