GCS350PS24
DigiKey Part Number
1470-3057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCS350PS24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 200W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GCS350PS24 Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Features
80 Plus® Silver, Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output 1
8.3 A