ITR0305S12
DigiKey Part Number
1470-ITR0305S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ITR0305S12
Description
DC-DC 3W 10% INPUT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 250mA 4.5V - 5.5V Input
Category
Power (Watts)
3 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
88%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
3-SIP Module
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
0.46" L x 0.30" W x 0.42" H (11.7mm x 7.5mm x 10.7mm)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
3-SIP Module
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
250mA