JHL0612S12
DigiKey Part Number
1470-3034-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JHL0612S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 500mA 10V - 17V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JHL0612S12 Models
Category
Power (Watts)
6 W
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Applications
Medical
Packaging
Tube
Features
OCP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C
Type
Isolated Module
Efficiency
83%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
10V
Package / Case
24-DIP Module, 7 Leads
Voltage - Input (Max)
17V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
500mA