MCE40US12
DigiKey Part Number
1470-MCE40US12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCE40US12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 3.33A 80 ~ 264 VAC Input
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
XP Power
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
86%
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
4-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
3.46" L x 1.50" W x 1.12" H (87.9mm x 38.1mm x 28.5mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, CE, TUV, UKCA, UL
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±1%
Current - Output (Max)
3.33A
Load Regulation
±2%
Power (Watts)
40 W