PLS150010020
DigiKey Part Number
1470-PLS150010020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLS150010020
Description
AC/DC CONVERTER 100V 2000W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 100V 90 ~ 265 VAC Input
Category
Current - Output 1
20 A
Mfr
Power (Watts)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
85%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Rack Mount
Voltage - Input
90 ~ 265 VAC
Size / Dimension
18.90" L x 15.79" W x 1.73" H (480.0mm x 401.0mm x 44.0mm)
Voltage - Output 1
100V