SDS120PS12B
DigiKey Part Number
SDS120PS12B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDS120PS12B
Description
AC/DC CONVERTER 12V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3000 V
Series
Efficiency
80%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Approval Agency
cUL
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
10 A