Image for STR05S3V3 is not available
STR05S3V3
DigiKey Part Number
STR05S3V3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STR05S3V3
Description
DC DC CONVERTER 3.3V
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 3.3V 500mA 4.75V - 32V Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Remote On/Off, SCP
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Packaging
Bulk
Efficiency
81%
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Surface Mount
Type
Linear Regulator Replacement
Package / Case
10-SMD Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
0.60" L x 0.38" W x 0.36" H (15.3mm x 9.6mm x 9.2mm)
Voltage - Input (Min)
4.75V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Input (Max)
32V
Approval Agency
CE, UKCA
Voltage - Output 1
Standard Number
61000
Current - Output (Max)
500mA
Base Product Number
Power (Watts)
2 W