XP65SL380DH
DigiKey Part Number
5048-XP65SL380DHTR-ND - Tape & Reel (TR)
5048-XP65SL380DHCT-ND - Cut Tape (CT)
5048-XP65SL380DHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XP65SL380DH
Description
MOSFET N-CH 650V 10A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 10A (Tc) 2W (Ta), 78.1W (Tc) Surface Mount TO-252
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
380mOhm @ 3.2A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
52.8 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1860 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2W (Ta), 78.1W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V