1.5KE120A/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 10 000
Datasheet
165V Clamp 9.2A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE120A/TR13
DigiKey Part Number
13-1.5KE120A/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE120A/TR13
Description
TVS DIODE 102VWM 165VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
165V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.2A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
102V
Voltage - Breakdown (Min)
114V