1.5KE27A-AT/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
37.5V Clamp 40.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE27A-AT/TR13
DigiKey Part Number
13-1.5KE27A-AT/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE27A-AT/TR13
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
40.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
23.1V
Voltage - Breakdown (Min)
25.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
37.5V