5.0SMDJ180A/TR13 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 5.0SMDJ180A/TR13 |
Description | TVS DIODE 180VWM 292VC DO214AB |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 292V Clamp 17.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 17.1A |
Mfr | Power - Peak Pulse 5000W (5kW) |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications General Purpose |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Type Zener | Mounting Type Surface Mount |
Unidirectional Channels 1 | Package / Case DO-214AB, SMC |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 180V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 201V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 292V |