5KP13CA/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
21.5V Clamp 237.2A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP13CA/TR13
DigiKey Part Number
13-5KP13CA/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP13CA/TR13
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
237.2A
Series
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V