AHA25AFB-250R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Ohmite
In Stock: 4
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 485
Datasheet
Vishay Dale
In Stock: 43
Vishay Dale
In Stock: 102
In Stock: 30
Riedon products by Bourns
In Stock: 0
250 Ohms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
AHA25AFB-250R
DigiKey Part Number
YAG1011-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA25AFB-250R
Description
RES CHAS MNT 250 OHM 1% 25W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AHA25AFB-250R Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
1.063" L x 1.063" W (27.00mm x 27.00mm)
Resistance
250 Ohms
Height - Seated (Max)
0.587" (14.90mm)
Tolerance
±1%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
25W