BK250-400-SZ
DigiKey Part Number
13-BK250-400-SZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK250-400-SZ
Description
PTC RESET FUSE 250V 400MA RAD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 250V 400 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
9 s
Manufacturer
YAGEO
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
3 Ohms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
250V
Size / Dimension
0.441" L x 0.181" W (11.20mm x 4.60mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
400 mA
Height - Seated (Max)
0.768" (19.50mm)
Current - Trip (It)
800 mA
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
10 A