CC0603GRNPO0BN121
DigiKey Part Number
13-CC0603GRNPO0BN121TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0603GRNPO0BN121CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0603GRNPO0BN121DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0603GRNPO0BN121
Description
CAP CER 120PF 100V C0G/NPO 0603
Detailed Description
120 pF ±2% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CC0603GRNPO0BN121 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)