SMD1210B005TF/60
DigiKey Part Number
13-SMD1210B005TF/60TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMD1210B005TF/60CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMD1210B005TF/60DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD1210B005TF/60
Description
PPTC 1210 60V 0.05A 0.6W
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 50 mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
Category
Time to Trip
1.5 s
Manufacturer
YAGEO
Resistance - Initial (Ri) (Min)
3.6 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
50 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Polymeric
Package / Case
1210 (3225 Metric), Concave
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
50 mA
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)
Current - Trip (It)
150 mA
Approval Agency
cUL, TUV, UL
Current - Max
10 A