8M20P2/49SMT
DigiKey Part Number
3155-8M20P2/49SMTTR-ND - Tape & Reel (TR)
3155-8M20P2/49SMTCT-ND - Cut Tape (CT)
3155-8M20P2/49SMTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8M20P2/49SMT
Description
CRYSTAL 8MHZ 20PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 MHz ±30ppm Crystal 20pF 80 Ohms HC-49/US
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
8M20P2/49SMT Models
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
8 MHz
Supplier Device Package
HC-49/US
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)