MINT1275 Medical Power Supply
SL POWER / Advanced Energy's MINT1275 product family is a medical grade 275 W internal AC/DC power supply
Image of SL POWER / Advanced Energy's MINT1275 Medical Power SupplySL POWER / Advanced Energy's MINT1275 delivers 275 W of power for mission-critical medical applications that save and sustain lives. Feature rich and highly efficient, the MINT1275 offers active current share for redundant applications. The MINT1275 delivers 180 W of convection cooled power or 275 W with moving air, which translate to the highest convection and conduction ratings in the industry.
The MINT1275 easily fits in 1U chassis and provides isolated 12 V/1 A fan output, 5 V standby voltage, remote inhibit, over temperature protection, and remote sense. All five models are CE marked to the low voltage directive and approved to IEC60601-1 3rd edition.
Features
  • 3” x 5” x 1.4” package
  • Ideal for 1U applications
  • Class I and class II versions
  • Up to 275 W of AC/DC power
  • Universal input 90 VAC to 264 VAC
  • Approved to CSA/EN/IEC/UL60601-1, 3rd Edition, 2 x MOPP Isolation specifications
  • Forced current share
  • 5 V standby and 12 V fan outputs
  • Inhibit, power fail, and output ok signals
  • Efficiency 92% typical