FP301-1-48"-BLACK-24 PCS | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 3M161364-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FP301-1-48"-BLACK-24 PCS |
Description | HEATSHRINK 1"X4' BLK 1=1PC 48" |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Heat Shrink Tubing, Flexible 1.000" (25.40mm) 2 to 1 Black 4.00' (1.22m) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Recovered Wall Thickness 0.035" (0.89mm) |
Mfr | Material |
Series | Features Flame Retardant, Solvent Resistant |
Packaging Bulk | Color |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 135°C |
Type | Shrink Temperature 100°C |
Shrinkage Ratio | Storage/Refrigeration Temperature 50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C) |
Length 4.00' (1.22m) | Shelf Life 120 Months |
Inner Diameter - Supplied 1.000" (25.40mm) | Shelf Life Start Date of Manufacture |
Inner Diameter - Recovered 0.500" (12.70mm) | Base Product Number |