FP301-1-48"-CLEAR-24 PCS
DigiKey Part Number
3M161366-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FP301-1-48"-CLEAR-24 PCS
Description
HEATSHRINK 1"X4' CLR 1=1PC 48"
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 1.000" (25.40mm) 2 to 1 Clear 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.035" (0.89mm)
Features
Solvent Resistant
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied
1.000" (25.40mm)
Inner Diameter - Recovered
0.500" (12.70mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 97
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HEATSHRINK 1"X4' BLK 1=1PC 48"