AMEL5-24S277HALPZ
DigiKey Part Number
2721-AMEL5-24S277HALPZ-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AMEL5-24S277HALPZ
Description
AC/DC CONVERTER 24V 5W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 208mA 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input
Category
Features
DC Input Capable, Universal Input
Manufacturer
aimtec
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
81%
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
4-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
1.80" L x 1.00" W x 0.85" H (45.7mm x 25.4mm x 21.5mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, UKCA, EN, IEC, UL
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Standard Number
60335-1; 61558-1; 62368-1
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
208mA
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
5 W