DLA100IM1200TZ-TUB
DigiKey Part Number
238-DLA100IM1200TZ-TUB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DLA100IM1200TZ-TUB
Description
BRIDGE RECT 1P 1.2KV 100A 268AA
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Standard 1.2 kV Surface Mount TO-268AA (D3Pak-HV)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DLA100IM1200TZ-TUB Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.34 V @ 100 A
Manufacturer
IXYS
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 1200 V
Packaging
Tube
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Diode Type
Single Phase
Package / Case
TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Technology
Standard
Supplier Device Package
TO-268AA (D3Pak-HV)
Voltage - Peak Reverse (Max)
1.2 kV
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
100 A