ACS758ECB-200B-PFF-T
DigiKey Part Number
620-1323-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS758ECB-200B-PFF-T
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 200A 5-CB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 200A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 5-CB Formed Leads, PFF
Category
Accuracy
±1.2%
Mfr
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Response Time
4µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
13.5mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Polarization
Bidirectional
Sensitivity
10mV/A
Frequency
DC ~ 120kHz
Linearity
±1%