ACS772KCB-150B-PFF-T
DigiKey Part Number
ACS772KCB-150B-PFF-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS772KCB-150B-PFF-T
Description
CURRENT SENSOR HE 150A 5-CB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 150A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 5-CB Formed Leads, PFF
EDA/CAD Models
ACS772KCB-150B-PFF-T Models
Category
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
15mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Polarization
Bidirectional
Sensitivity
13.33mV/A
Frequency
DC ~ 200kHz
Base Product Number
Linearity
±0.9%