ACS772KCB-150U-PFF-T
DigiKey Part Number
620-ACS772KCB-150U-PFF-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS772KCB-150U-PFF-T
Description
CURRENT SENSOR HE 150A 5-CB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 150A 1 Channel Hall Effect Unidirectional 5-CB Formed Leads, PFF
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACS772KCB-150U-PFF-T Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Linearity
±0.9%
Mfr
Accuracy
±1.7%
Series
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Response Time
2.5µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
15mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Polarization
Unidirectional
Sensitivity
26.66mV/A
Frequency
DC ~ 200kHz