ACS770ECB-200U-PFF-T
DigiKey Part Number
620-1537-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS770ECB-200U-PFF-T
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 200A 5-CB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 200A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Unidirectional 5-CB Formed Leads, PFF
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACS770ECB-200U-PFF-T Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Linearity
±1%
Mfr
Accuracy
±0.6%
Series
Voltage - Supply
5V
Response Time
4.6µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
15mA
For Measuring
DC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Sensor Type
Polarization
Unidirectional
Ratiometric, Voltage
Supplier Device Package
5-CB Module
Sensitivity
20mV/A
Base Product Number
Frequency
DC ~ 120kHz