RDC10320RB
DigiKey Part Number
4809-RDC10320RB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDC10320RB
Description
SENSOR LINEAR 32MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Resistive Sensor Linear Position Linear Slide
Category
Actuator Type
Linear Slide
Manufacturer
Alps Alpine
Linearity
±0.5%
Series
Resistance
10 kOhms
Packaging
Tray
Resistance Tolerance
±30%
Part Status
Active
Voltage - Supply
5V
For Measuring
Linear Position
Mounting Type
Through Hole
Technology
Resistive
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Linear Range
0 ~ 32.00mm (0 ~ 1.26")