AEV20E-BP
DigiKey Part Number
2040-AEV20E-BP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AEV20E-BP
Description
DC CONTACTOR 20A 12VDC COIL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 20 A 12VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pins
Manufacturer
Altran Magnetics, LLC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Box
Must Release Voltage
0.8 VDC
Part Status
Active
Operate Time
30 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
10 ms
Coil Voltage
12VDC
Coil Current
250 mA
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Power
3W
Contact Rating (Current)
20 A
Coil Resistance
48Ohms
Switching Voltage
750VDC - Max