ALEV50-CA
DigiKey Part Number
2040-ALEV50-CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALEV50-CA
Description
ALEV50 SERIES 50A DC CONTACTOR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 50 A 24VDC Coil Chassis Mount
Category
Features
Auxiliary Contacts
Manufacturer
Altran Magnetics, LLC
Termination Style
Stud, Wire Leads
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Box
Must Operate Voltage
16 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Operate Time
25 ms
Coil Voltage
24VDC
Release Time
10 ms
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Current
250 mA
Contact Rating (Current)
50 A
Coil Power
6W
Switching Voltage
900VDC - Max
Coil Resistance
96Ohms