AB-FA02406-19712-XA2-12S
DigiKey Part Number
2007-AB-FA02406-19712-XA2-12S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AB-FA02406-19712-XA2-12S
Description
LED MOD AB-FA RGB LNR STRIP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Category
Luminous Flux @ Current/Temperature
250lm Red, 560lm Green, 168lm Blue
Manufacturer
American Bright Optoelectronics Corporation
Current - Test
410mA Red, 410mA Green, 410mA Blue
Series
Temperature - Test
25°C
Packaging
Strip
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
24V Red, 24V Green, 24V Blue
Part Status
Active
Lumens/Watt @ Current - Test
25 lm/W Red, 70 lm/W Green, 21 lm/W Blue
Type
LED Module
Viewing Angle
120°
Color
Red, Green, Blue (RGB)
Features
IP20
Wavelength
630nm Red, 528nm Green, 470nm Blue
Size / Dimension
304.80mm L x 10.00mm W