AB-FD01230-19712-8A1-12S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Adafruit Industries LLC
In Stock: 4
Datasheet
LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module AB-FD White, Warm Linear Light Strip, Flexible
AB-FD01230-19712-8A1-12S
DigiKey Part Number
2007-AB-FD01230-19712-8A1-12S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AB-FD01230-19712-8A1-12S
Description
LED MOD AB-FD WH LNR STRP 3000K
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Test
660mA
Manufacturer
American Bright Optoelectronics Corporation
Temperature - Test
25°C
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
12V
Packaging
Strip
Lumens/Watt @ Current - Test
91 lm/W
Part Status
Active
CRI (Color Rendering Index)
80
Type
LED Module
Viewing Angle
120°
Color
White, Warm
Features
IP67
CCT (K)
3000K
Size / Dimension
304.80mm L x 14.50mm W
Configuration
Linear Light Strip, Flexible
Height
6.50mm