AZ743-2C-12DE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 8 174
Datasheet
Image for AZ743-2C-12DE is not available
AZ743-2C-12DE
DigiKey Part Number
3385-AZ743-2C-12DE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ743-2C-12DE
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Box
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
7 ms
Coil Voltage
Release Time
4 ms
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Contact Rating (Current)
10 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
400VAC, 150VDC - Max
Approval Agency
cURus, VDE
Load - Max Switching
2770VA, 240W
Relay Type
Coil Current
33.3 mA
Coil Resistance
360 Ohms