Image for AZ733-2C-12DE is not available
AZ733-2C-12DE
DigiKey Part Number
3385-AZ733-2C-12DE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ733-2C-12DE
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Box
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
5 ms
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
12 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
400VAC, 250VDC - Max
Approval Agency
CUR, TUV, UL
Load - Max Switching
3324VA, 360W
Relay Type
Coil Current
43.6 mA
Coil Resistance
275 Ohms