PR21-12V-400-2C
DigiKey Part Number
2223-PR21-12V-400-2C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PR21-12V-400-2C
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PR21-12V-400-2C Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
10 ms
Mounting Type
Release Time
5 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
8 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
250VAC, 30VDC
Relay Type
Load - Max Switching
3520VA, 960W
Coil Resistance
360 Ohms
Coil Current
33.3 mA