DBV25P064TXLF
DigiKey Part Number
DBV25P064TXLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBV25P064TXLF
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DBV25P064TXLF Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold, GXT™
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Features
Grounding Indents
Connector Type
Plug, Male Pins
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Color
Natural
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Wire Gauge
20 AWG
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C