3352W-1-103LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 3352W-103LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 3352W-1-103LF |
Description | THUMBWHEEL POT 10K OHM 0.5W SIDE |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 kOhms 0.5W, 1/2W Through Hole Thumbwheel Potentiometer Side Adjustment |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 3352W-1-103LF Models |
Category | Tolerance ±20% |
Manufacturer Bourns Inc. | Number of Turns 1.0 |
Series | Adjustment Type Side Adjustment |
Packaging Bulk | Size / Dimension Round - 0.350" Dia x 0.210" H (8.89mm x 5.33mm) |
Part Status Active | Termination PC Pins |
Resistance 10 kOhms | Mounting Type Through Hole |
Power (Watts) 0.5W, 1/2W | Base Product Number |