FW20A10R0JA
DigiKey Part Number
FW20A10R0JACT-ND - Cut Tape (CT)
FW20A10R0JATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FW20A10R0JA
Description
RES 10 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Fusible, Safety Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FW20A10R0JA Models
Category
Features
Fusible, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.236" Dia x 0.472" L (6.00mm x 12.00mm)