SM8S24A-Q
DigiKey Part Number
118-SM8S24A-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SM8S24A-QCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SM8S24A-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM8S24A-Q
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO218
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
38.9V Clamp 170A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SM8S24A-Q Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
170A
Mfr
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
DO-218AB
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V