SLD8S24A
DigiKey Part Number
F8141TR-ND - Tape & Reel (TR)
F8141CT-ND - Cut Tape (CT)
F8141DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLD8S24A
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMTO-263
Detailed Description
38.9V Clamp 180A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMTO-263
EDA/CAD Models
SLD8S24A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
180A
Mfr
Power - Peak Pulse
7000W (7kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
Nonstandard SMD
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V