SLD8S48A
DigiKey Part Number
F8159TR-ND - Tape & Reel (TR)
F8159CT-ND - Cut Tape (CT)
F8159DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLD8S48A
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMTO-263
Detailed Description
77.4V Clamp 89.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMTO-263
EDA/CAD Models
SLD8S48A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
89.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
7000W (7kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Package / Case
Nonstandard SMD
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V