SRR7032-3R3M
DigiKey Part Number
SRR7032-3R3MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR7032-3R3MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR7032-3R3MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR7032-3R3M
Description
FIXED IND 3.3UH 2.4A 27 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.4 A 27mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR7032-3R3M Models
DC Resistance (DCR)
27mOhm Max
Series
Q @ Freq
16 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant
55MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)
Current - Saturation (Isat)
2.2A