PX0598/20/63 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 34
Datasheet
Parametric Equivalent
Bulgin
In Stock: 87
Datasheet
In Stock: 0
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C20 Panel Mount, Snap-In
Bulgin IEC Connectors Available at Digi-Key
PX0598/20/63
DigiKey Part Number
PX0598/20/63-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PX0598/20/63
Description
PWR ENT RCPT IEC320-C20 PANEL QC
EDA/CAD Models
PX0598/20/63 Models
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 32.30mm x 24.30mm
Connector Style
IEC 320-C20
Panel Thickness
0.079" (2.00mm)
Current Rating - Appliance Inlet
16A
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC