MF72-060D5
DigiKey Part Number
317-1146-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF72-060D5
Description
ICL 60 OHM 20% 300MA 7MM
Detailed Description
Inrush Current Limiter 60 Ohms ±20% 300 mA 0.276" (7.00mm)
Category
Tolerance
±20%
Current - Steady State Max
300 mA
Series
R @ Current
1.878 Ohms
Diameter
0.276" (7.00mm)
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
R @ 25°C
60 Ohms