1SMC78CA TR13 PBFREE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Comchip Technology
Bourns Inc.
Bourns Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Taiwan Semiconductor Corporation
126V Clamp 11.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
1SMC78CA TR13 PBFREE
DigiKey Part Number
1514-1SMC78CATR13PBFREETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMC78CA TR13 PBFREE
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V