CMSH1-100M BK PBFREE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 50 140
Datasheet
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 31 254
Datasheet
Similar
Similar
Comchip Technology
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
STMicroelectronics
STMicroelectronics
Diode 100 V 1A Surface Mount SMA
CMSH1-100M BK PBFREE
DigiKey Part Number
1514-CMSH1-100MBKPBFREE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMSH1-100M BK PBFREE
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMA
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Vr, F
29pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SMA
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 1 A