EKYB500ELL681MK25S
DigiKey Part Number
565-EKYB500ELL681MK25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYB500ELL681MK25S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
680 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKYB500ELL681MK25S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
1.26 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.1 A @ 100 kHz
Impedance
30 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C