EKZM160ELL102MH20D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 2 313
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EKZM160ELL102MH20D
DigiKey Part Number
565-3567-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKZM160ELL102MH20D
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKZM160ELL102MH20D Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
900 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.5 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
29 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C